Народився 25 серпня 1950 року в сім’ї лікарів. Після школи і служби в армії, у 1977 році закінчив лікувальний факультет Тернопільського державного медичного університету за спеціальністю «Лікувальна справа». Інтернатуру за спеціальністю «Психіатрія».

Відомий в Україні лікар-психотерапевт, нарколог-експерт, спеціаліст з практики медитаційних психотехнік. Входить до складу правління асоціації приватних лікарів, безпосередній учасник її створення і формування.

Лікар вищої кваліфікаційної категорії. Стаж роботи в наркології 42 роки. Один з перших лікарів-наркологів, які були учасниками створення і розбудови наркологічної служби. Є автором розробок ряду нетрадиційних методів лікування наркологічних захворювань, унікальних по своїй ефективності.

Лікар Я.К. Коваленко брав активну участь у роботі двох Світових Конгресів українських лікарів: ХХІІІ (США, місто Чікаго, червень-липень 1989 року) та ІІІ (Київ-Львів, серпень 1990 року).

Сьогодні Я.К. Коваленком впроваджені унікальні, якісно нові методи впливу на організм людини. На основі вивчення проведених наукових досліджень світового рівня, в багатьох новітніх галузях медичної та біологічної науки, унікальних психотехнологій, медитаційних практик. Ярославом Коваленком розроблено принципово нові методи боротьби з алькогольною залежністю, передчасним старінням, а також метод омолодження людського організму за допомогою нанопсихотехнологій.

Досягнуто унікальних позитивних результатів у вирішенні такої соціально важливої проблеми як алкогольна залежність.

За 42 роки роботи в наркології лікар Ярослав Коваленко повернув до повноцінного життя і у сім’ї багато тисяч людей, яі знову стали активними членами суспільства.

Найбільшим суспільним визнанням, вченими ступенями і високими нагородами для лікаря Ярослава Коваленка є численні подяки від колишніх пацієнтів, збережені сім’ї та людські долі, безмежно вдячні очі дружин, матерів, дітей.