Це дуже серйозне питання: що таке алкоголь? Вчені вивчили алкоголь досконало. Однак соціологічні опитування показують, що наші побутові уявлення про алкоголь часто суперечать науковим даним. Люди достеменно не знають що таке алкоголь. Їм властиво більше орієнтуватися на особистий досвід і власні відчуття. Якщо людині здається, що алкоголь його бадьорить, то навряд чи вона легко погодиться з безперечним науковим фактом, що алкоголь відноситься до психоактивних речовин гальмуючої, а не стимулюючої дії. Але заперечувати або ігнорувати науку безглуздо і шкідливо. Про алкоголь складено і циркулює стільки нетверезих байок, безглуздих домислів, шкідливих міфів і явної брехні, що давно настав час познайомитися з сухими тверезими фактами.

Як би не розрізнялися алкогольні напої за зовнішнім виглядом, смаком, запахом і ціною, всі вони складаються всього лише з двох компонентів: етиловий спирт і вода. Неважко здогадатися: люди тягнуться до них не заради води. Для підвищення привабливості до деяких напоїв додають барвники, ароматизатори, цукор, вуглекислий газ. Великого значення вони не мають, тому що алкоголь вживають виключно заради ефекту, який здійснюється спиртом на організм. Головне, що відрізняє одні алкогольні напої від інших - це концентрація етилового спирту. Цю субстанцію ми будемо розглядати зараз під мікроскопом.

Але спочатку давайте згадаємо елементарні відомості зі шкільного курсу органічної хімії, що вивчає сполуки вуглецю (С). Спиртами (або алкоголем) називають похідні вуглеводнів, у яких один або кілька атомів водню (Н) заміщені гідроксильною групою (ОН). Спирти, що містять одну гідроксильну групу, називають одноатомними, що містять дві і більше - багатоатомними. Серед величезного розмаїття спиртів для нас становлять інтерес перші п'ять одноатомних спиртів. Представимо їх хімічні формули по порядку:

СН3ОН - метиловий спирт (метанол або деревний спирт). Перший представник одноатомних спиртів. Формула кожного наступного спирту збільшується на одну і ту ж групу СН2, тобто на один атом вуглецю і два атоми водню;

С2Н5ОН або СН3СН2ОН - етиловий спирт (етанол або винний спирт);

С3Н7ОН або СН3СН2СН2ОН - пропіловий спирт (пропанол);

С4Н9ОН або СН3СН2СН2СН2ОН - бутиловий спирт (бутанол);

С5Н11ОН або СН3СН2СН2СН2СН2ОН - аміловий спирт (пентанол).

Всі перераховані спирти є дуже отруйними технічними рідинами, які застосовуються в хімічній промисловості як розчинники і для синтезу багатьох речовин. Смертельна доза метилового спирту для людини становить 30-100 мл, етилового - 250-400 мл, пропілового - 100-400 мл, бутилового - 200-250 мл, амілового - 30-50 мл. Всі вони дуже схожі за своїми фізико-хімічними властивостями, а метиловий і етиловий спирти за запахом і смаком розрізнити практично неможливо. Люди надають перевагу етиловому спирту, але і всі інші перераховані спирти мають наркотичну дію і як особливо шкідливі домішки присутні в алкогольних напоях.

З етилового спирту, який ми п'ємо, виробляють порох, пластмаси, синтетичний каучук, ацетон, оцтову кислоту і багато інших сполук. Він використовується як прекрасний розчинник і як паливо для двигунів внутрішнього згорання та реактивних двигунів.

Отже алкоголь — це :

Наркотична отрута, що діє насамперед на нервові клітини кори головного мозку. При цьому значно ослаблюється процес гальмування і відносно переважає процес збудження. Великі дози алкоголю чинять паралізуючий вплив на деякі відділи центральної нервової системи. При ураженні центрів довгастого мозку настає порушення терморегуляції, дихання і серцевої діяльності—так званий коматозний стан. Алкоголізм викликає глибокі розлади діяльності шлунково-кишкового тракту, печінки, органів дихання, нирок, статевих залоз та ін. Організм алкоголіка втрачає опірність до захворювань. Алкоголізм зумовлює стійкі порушення психіки, велике зниження працездатності, швидку стомлюваність, ослаблення пам'яті, деяку безтурботність, брехливість, несталість настрою, дратівливість і схильність до конфліктів. На ґрунті алкоголізму бувають запої, розвиваються різні психози—біла гарячка, корсаковський психоз та ін. Алкоголізм призводить до летальних наслідків, побутових і виробничих травм, аварій на транспорті, злочинів, порушень правил громадської поведінки, руйнування сім'ї .